Podzimní tvořeníčko s rodiči

11.11.2012 21:55

Podzim už zase nastolil svoji vládu se vším všudy – barevné listy ze stromů už skoro opadaly, ráno je čím dál větší tma a taky zima, většinou samé deštivé dny, všude plno bláta, zkrátka pochmurné počasí  a s ním často i pochmurná nálada.

U nás ve školce se ale nedáme, protože víme, jak nad takovou náladou vyzrát. Listy nasbíráme do zásoby s sebou do školky, přidáme veselé podzimní plody, nějaká dřevíčka, kůru ze stromů, mech, kaštany, žaludy, bukvice – všechno se bude jednou hodit. Podzimní „poklady“ zkoumáme všemi smysly - stavíme obrázky, počítáme je, třídíme, porovnáváme velikosti, poznáváme stromy a jejich listy i plody, zkoumáme hmatem strukturu listů, vyrábíme obrázky, zpíváme o nich písničky, zkoušíme, k čemu využívají listy některá zvířátka, listy pomáhají při dechových cvičeních. Práce s přírodními materiály je dětem blízká, a tak vzniká plno krásných výrobků a výtvorů.

Aby si spolu s dětmi užili radost z přírodnin také rodiče, pozvali jsme je první listopadové úterý do školky, aby tvořili a vyráběli s nimi. Pracovali jsme ve čtyřech dílnách – v první dílně se vyráběl polínkový skřítek Dřeváček, ve druhé vznikaly nápadité a vtipné klobouky, ve třetí si rodiče s dětmi vyrobili martiňáky, aby naši školku reprezentovali v neděli na ZŠ v Úpici na Lánech na Martinských radovánkách, kam byly všechny děti se svými rodiči pozváni. Čtvrtá dílna byla ve třídě velkých dětí – tady vznikaly kašírované lampiony.

Pracovali velcí i malí, práce šla všem pěkně od ruky, přitom jsme si společně popovídali, hodnotili, bavili se a ani jsme se nenadáli a byl tu večer a sním čas se rozejít.

Sladká odměna na závěr potěšila velké i malé. A jak se nám dařilo, prozradí fotografie, kterou si můžete prohlédnout ZDE

—————

Zpět